Emirates Stadium – wybudowany w 2006 roku obiekt Arsenalu. Stadion może pomieścić 60,361 widzów. Zastąpił on Highbury, które stało się zbyt małe, aby czerpać finansowe korzyści z jego użytkowania. Stary stadion został przemieniony na luksusowe osiedle, które zostało nazwane Highbury Square.

Pierwsze plany budowy nowej areny pojawiły się już w latach 90 – oprócz tego ówcześni włodarze The Gunners rozważali przeprowadzkę na stare Wembley. Po rozważeniu wszystkich możliwości, Arsenal w 2000 roku zdecydował się na zakup terenów na Ashburton Grove. Rok później Klub otrzymał pozwolenie na budowę obiektu – Arsene Wenger opisał to wydarzenie jako „największą decyzję w historii Arsenalu od czasów zatrudnienia Herberta Chapmana na stanowisko menadżera drużyny”. Pracę miały pierwotnie rozpocząć się w 2002 roku, jednak kłopoty finansowe spowodowały wstrzymanie robót do lutego 2004, później ogłoszono, że sponsorem tytularnym stadionu zostały linie lotnicze Emirates. Pracę zakończono w 2006 roku, a całość inwestycji kosztowała 390 mln funtów. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 23 lipca 2006 roku podczas meczu pożegnalnego Dennisa Bergkampa.

Stadion Arsenalu jest konstrukcją składającą się z czterech kondygnacji. Zadaszone są tylko trybuny obiektu. Stadion został zaprojektowany przez architektów z firmy HOK Sport oraz inżynierów z firmy Buro Happold, konsultantami do spraw budowy była firma AYH. Wśród realizujących projekt znalazła się także firma Sir Robert McAlpine. Górna (26 646 miejsc) oraz dolna (24 425 miejsc) kondygnacja to standardowe miejsca siedzące.

W sezonie 2006/2007 ceny biletów na spotkania “kategorii B” wynosiły od 32 do 66 funtów (dla dorosłych), zaś dla młodzieży kosztowały one 13 funtów. Wejściówki na mecze “kategorii A” wahały się od 46 do 96 funtów. Za sezonowy karnet trzeba było zapłacić między 885 a 1825 funtów. Najmniejsza kondygnacja składa się z 150 loży po 10, 12 i 15 miejsc. Maksymalna liczba widzów na tym poziomie wynosi 2222. Najtańsza cena loży to 65 tys. funtów. Posiadanie w niej miejsca daje uprawnienia do oglądania każdego spotkania Arsenalu na własnym stadionie, w ramach Ligi Mistrzów, Pucharu Anglii oraz Carling Cup.

Najbardziej ekskluzywnym miejscem na stadionie jest tzw. “Diamentowy Klub”. Aby móc się tam znaleźć trzeba otrzymać zaproszenie. Ponadto należy zapłacić za każdy mecz 25 tys. funtów i tyle samo dopłacać raz do roku. Bilety te upoważniają do korzystania z darmowej restauracji i baru, miejsca parkingowego oraz specjalnej obsługi. Członkowie klubu mają również możliwość podróżowania samolotem piłkarzy na europejskie mecze wyjazdowe.

CIEKAWOSTKI:

  • Strzelcem pierwszego gola na The Emirates jest Klaas Jan Huntelaar – zdobył on go dla drużyny Ajaxu podczas meczu pożegnalnego Dennisa Bergkampa wygranego przez Arsenal 2:1
  • W 2009 roku stadion rozpoczął projekt „Arsenalizacji” – ma on na celu przywrócenie historii dawnego obiektu na teren nowej areny.
  • Na stadionie odbyły się koncerty takich zespołów jak Muse, Coldplay czy Green Day
  • Obiekt regularnie gości reprezentację Brazylii – Canarinhos w północnym Londynie co jakiś czas rozgrywają mecze towarzyskie. Ich ostatnim przeciwnikiem była reprezentacja Chile, którą pokonali 1:0