Bez kategorii

Konferencja prasowa po spotkaniu z Sheffield

Wczoraj, tuż po feralnym remisie Arsenalu z Sheffield, konferencji prasowej udzielił trener Kanonierów – Mikel Arteta. Hiszpan zabrał głos w sprawie kontrowersyjnej decyzji sędziego o braku rzutu karnego dla Arsenalu, a także wypowiedział się o braku obecności w kadrze meczowej Reissa Nelsona. Zapraszamy do lektury pełnej transkrypcji konferencji!

Jak bardzo frustrujący był ten remis?

Jestem bardzo rozczarowany dzisiejszym wynikiem. Myślę, że nasz występ zasługiwał na trzy punkty, jednak my straciliśmy z nich dwa. Jeśli nie będziesz kontrolował meczu w ostatnich 10-15 minutach, to takiej drużynie wystarczy długie podanie, stały fragment gry do odebrania ci punktów.

Gołym okiem widać, że prowadzenie jedną bramką nie wystarcza Arsenalowi do zdobycia trzech punktów w tym sezonie. Czy w takiej sytuacji pojawia się w drużynie nerwowość?

Tak, myślę, że nawet stoi za tym pewna historia, która to jeszcze pogłębia. W Premier League zawsze musisz być czujnym, nawet gdy do końca meczu zostało 10 minut, a ty prowadzisz 1:0. Wszystko może zdarzyć.

Czy potrzebujesz cofnąć pracę wykonaną przed twoim przyjściem do klubu?

Nie wiem. To co było zrobione przede mną, było przez nich robione jak najlepiej. Przejąłem drużynę w trudnym momencie i staram się ją jak najbardziej polepszyć, jednak nie wiem. W drugiej połowie nasi rywale nie stworzyli sobie żadnej sytuacji bramkowej. Zwykłe długie podanie, potem kolejne i ktoś strzela gola z niesamowitego kąta. Skontrolowanie tego wszystkiego jest trudne.

Czy ten remis jest także spowodowany przez kontuzje wielu zawodników Arsenalu?

Myślę, że wszyscy z zawodników dali z siebie wszystko. Dziś ciężko pracowaliśmy i wywieraliśmy na nich presję za każdym razem, gdy nie pozwalaliśmy im na wyjście z akcją, na długie, szerokie przerzuty, a także na dośrodkowania w pole karne. Nie sądzę, że w tym leży źródło problemu. Może w pierwszych pięciu, dziesięciu minutach, kiedy musieliśmy rozgryźć rywala. Ale gdy prowadzisz 1-0 w końcówce meczu i przeciwnicy zmieniają formację na taką z czterema obrońcami, środkowi obrońcy są ustawieni wyżej, a z przodu jest aż sześciu zawodników, to wtedy kontrolowanie przebiegu meczu jest o wiele trudniejsze. Prawdopodobnie uciekasz się w tym momencie do grania długich piłek i ewentualnego wygrywania pojedynków główkowych.

Czy uważasz, że należał wam się rzut karny?

Myślę, że to jasna sytuacja.

Czy rozmawiałeś o tym z sędzią?

Nie.

Czy Gabriel Martinelli zrobił dziś kolejny krok naprzód?

Absolutnie, to zaledwie osiemnastoletni dzieciak z ogromnym entuzjazmem, niesamowitą odwagą podejmowania decyzji. Jest on także wielkim zagrożeniem dla bramkarzy rywali. Gabriel stoi zawsze mniej więcej w środku pola karnego i czeka na okazję do strzelenia. Fakt, iż od dłuższego czasu nie zagrał pełnych dziewięćdziesięciu minut, a mimo to dobrze sobie poradził z każdą nadarzającą się sytuacją, jest niesamowity.

Dorobek dziewięciu goli to powalający wynik, czyż nie?

Tak, absolutnie.

Rozmawiałeś z Maitland-Nilesem podczas meczu. Czy w tej dyskusji przekazałeś mu odpowiednie instrukcje?

Kiedy analizujemy przeciwnika i pojawiają się jakieś błędy podczas gry, musimy je na bieżąco poprawiać i pomóc zawodnikom tak jak możemy. Możemy prosić Ainsleya o wiele rzeczy, jednak nie jest on typowym obrońcą. Podobnie jest z Saką. Bukayo i Ainsley starają się przystosować do swoich nowych pozycji, jednak czasami takie sytuacje jak dziś będą miały miejsce.

Jak wygląda sytuacja Reissa Nelsona?

Mieliśmy wypadek podczas treningu i doktor wciąż ocenia jak długo potrwa przerwa Reissa, jednak nie wygląda to zbyt dobrze.

Jaki wpływ na Arsenal będzie miał Puchar Narodów Afryki 2021?

Zobaczcie. To coś o czym rozmawiamy z zarządem, by sprostać ewentualnemu scenariuszowi. Nie tylko my poniesiemy z tego powodu straty; wiele klubów ma zawodników grających dla afrykańskich reprezentacji. Nigdy nie zapytali nas o cokolwiek, więc zakładam, że będziemy musieli się po prostu przystosować do odpowiedniej decyzji.

Czy to zmienia twoją filozofię, jeśli chodzi o rynek transferowy? (Kiedy myślisz o sprowadzeniu zawodnika z Afryki?)