Aktualności Konferencje prasowe

Konferencja prasowa Mikela Artety przed spotkaniem z Crystal Palace

Już dzisiaj, o 13:30 Arsenal zmierzy się z Crystal Palace w ramach dwudziestej drugiej kolejki Premier League, co oczywiście wiąże się z konferencją prasową Mikela Artety. Hiszpan zabrał głos w sprawie ewentualnych wzmocnień, wypowiedział się trenerze naszych rywali, a także powiedział o potencjalnych odejściach na wypożyczenie zawodników Kanonierów. Zapraszamy do lektury!

Masz za sobą pierwszy pełny tydzień spędzony z drużyną bez żadnych spotkań w środku tygodnia. Jaką robi to różnice?

Przynajmniej mamy czas na potrenowanie kilku rzeczy, które chciałem wdrożyć do zespołu. Cieszę się, że mogę dysponować większą ilością zawodników powracających obecnie po kontuzjach. Sprawę poprawia nawet dobra pogoda.

Jak dużym wyzwaniem dla Was będzie mecz przeciwko ekipie Roya Hodgsona?

Każda wizyta na tym stadionie to prawdziwe męki, gra zawsze jest ostra. Spotkania na Selhurst Park zawsze są konkurencyjne. Roy to menadżer z ogromnym doświadczeniem, a praca, którą wykonuje w Crystal Palace jest jeszcze bardziej niesamowita. Myślę, że to będzie ciężkie spotkanie.

Czy któryś z kontuzjowanych zawodników powróci na najbliższe spotkanie?

Nie spodziewam się jakiegokolwiek powrotu. Możliwe, że kilku zawodników będzie miało połowiczne szanse na grę w kilku najbliższych spotkaniach. Nie mam nic więcej do powiedzenia w tej kwestii.

Co z Hectorem?

Hectorowi trochę się poprawiło. Dziś częściowo trenował z drużyną, jednak to nadal nie jest to dla niego odpowiedni moment na powrót do gry.

Ostatnie dwa mecze to zwycięstwa. Co uległo zmianie od momentu przejęcia przez Ciebie drużyny?

Pierwszą rzeczą, którą chciałem zmienić była energia wokół drużyny i klubu. Myślę, że jest troszeczkę lepiej niż było – powiedziałbym, że nawet dużo lepiej. Oczywiście, fakt iż wygrywamy mecze pomaga, a to, co widzę na boisku treningowym coraz bardziej zbliża się do tego, co chciałbym widzieć.

Jesteś najmłodszym trenerem w Premier League, Hodgson jest zaś najstarszym. Czy ma on coś, czego mógłbyś się od niego nauczyć?

Od Roya mógłbym się nauczyć absolutnie wszystkiego. To niesamowite, jak radzi sobie z różnorakimi sytuacjami oraz że udaje mu się żyć pod taką presją przez tyle lat. Sposób w jaki sobie radzi z zawodnikami, jego zachowanie, umiejętność tłumaczenia taktyki zawodnikom, a także szacunek, jaki ma wśród swoich podopiecznych i pracowników klubowych – wszystko to jest naprawdę znakomite.

Co z rozmowami kontraktowymi z Pierre-Emerickiem Aubameyangiem?

Byłem bardzo ucieszony, gdy przeczytałem słowa Aubameyanga (Chodzi o słowa z programu meczowego). On dokładnie wie, co o nim myślę i oczywiście jest dla nas bardzo cennym zawodnikiem. Obecnie jesteśmy w środku sezonu i jeszcze nie dyskutowaliśmy o tym temacie z zarządem.

Czy klub dokona znaczących wzmocnień w tym okienku?

Nie wiem, nie spodziewam się wielkich rzeczy. Spodziewam się zaś wielkich rzeczy od zawodników, których obecnie posiadam, jak również od tych, którzy wracają po urazach. To moje największe oczekiwania. Jeśli znajdziemy coś, co pomoże nam przejść przez sezon bardziej zbalansowaną drogą w konkretnych płaszczyznach i będzie pomocne, wtedy sprawdzimy tę możliwość.

Szukacie wzmocnień?

Tak, zawsze musimy ich szukać, gdyż bardzo często zawodnicy doznają ciężkich urazów, przez co przez długi czas nie będą mogli zagrać. Najpierw jednak musimy sprawdzić, czy poszczególne opcje będą dla nas odpowiednie.

Jakie są najnowsze wieści w sprawie ewentualnego wypożyczenia Emile’a Smith Rowe do Huddersfield?

Jak na razie oceniamy sytuację trzech [młodych] zawodników. Rozważamy wszystkie możliwe oferty dla tych piłkarzy, najważniejszą rolę odegra tutaj fakt, gdzie będą czuli się najlepiej. Ocenimy także, czy to odpowiedni moment na przenosiny. W przeciągu kilku najbliższych dni wszystko stanie się jasne.

Czy w takiej samej sytuacji znajdują się Tyreece John-Jules i Eddie Nketiah?

Tak, z Eddiem jest podobnie. Rozmawiałem z nim i muszę przyznać, że wywarł na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że praca w Leeds była dla niego wspaniałym wyzwaniem. Sądzę, że Eddie stał się lepszym piłkarzem, także bardziej konkurencyjnym. Naszym zadaniem teraz jest podjąć decyzję, czy lepiej wysłać go na kolejne pięć miesięcy na wypożyczenie, zdać sobie sprawę z jego potencjału i mieć go gotowego na przyszły sezon, czy by został w klubie. To coś, co musimy przedyskutować przez najbliższe kilka dni. [w momencie czytania konferencji wiecie już, że zarówno Smith Rowe, jak i john-Jules zostali już wypożyczeni, odpowiednio do Huddersfield i Lincoln City.]

Czy zawodnicy zaczną mecz z Palace tak samo jak z Leeds?

Mam nadzieję, że nie. Dzisiaj rano nie byli tacy wolni na początku i wierzę, że ten problem się już nie powtórzy.

Jaka była reakcja zawodników na boisku treningowym po twojej rozmowie z drużyną po meczu z Leeds?

Bardzo dobra. Prawdę mówiąc, trenowali naprawdę świetnie. Atmosfera się poprawia, poziom pewności siebie także wzrasta i wydaje się, że są w coraz lepszej formie.

Czy porozmawiasz z zawodnikami o metodach, których mogą użyć żeby uchronić się od zagrożenia ze strony Wilfrieda Zahy, mając na uwadze ilość rzutów karnych zdobytych przez Palace przeciwko Arsenalowi?

To jedna z rzeczy, której musimy być świadomi, na sto procent. Znamy Zahę i jego talent. Wiemy do czego jest zdolny, jeśli zostawi się go w sytuacji jeden na jeden z przeciwnikiem. Oczywiście, nasz plan na to spotkanie zakłada również to.

Czy Zaha to zawodnik, którego chciałbyś mieć w swoim zespole?

Sądzę, że to wspaniały piłkarz, a jego postawa na boiskach Premier League w ostatnich kilku latach była fenomenalna. Jego zdolność do tworzenia sobie sytuacji w kolejnych spotkaniach jest unikalna.

Czy planujesz zatrzymać Martinellego w klubie na czas mistrzostw do lat 20, czy jednak puścisz go do kadry Brazylii?

Taki turniej w środku sezonu nigdy nie jest dobry dla zawodników. Przedyskutujemy z zarządem o tej sytuacji, czy Gabi naprawdę powinien pojechać na ten turniej. Niedługo podejmiemy decyzję.

Czy to czas by podjąć walkę o Top Four przed nadchodzącym spotkaniem z Chelsea?

To jedyna opcja. Aspirujemy do osiągnięcia tego celu, potrzebujemy wielu zwycięstw i myślę, że to odpowiedni moment na rozpoczęcie walki.

Czy kwestia transferów skłoni cię do sprzedaży jakiegoś zawodnika? Czy możliwe jest odejście Mustafiego?

Nie myślimy o sprzedaży zawodników. Na razie nie ma żadnych konkretów. Skupiam się na zawodnikach, którzy są obecnie do mojej dyspozycji. Okno transferowe jest trochę nieprzewidywalne i koniec końców różne rzeczy mogą się wydarzyć. Nie mam jednak pojęcia, jak to wszystko się zakończy.

Autor: Jakub Półtorak

Facebook Comments