Aktualności Konferencje prasowe

Unai Emery przed spotkaniem z Bourneouth

Po świetnym spotkaniu w europejskich pucharach pora powrócić do smutnej rzeczywistości i rozgrywek Premier League, co wiąże się także z powrotem do składu kilku bardzo lubianych przez fanów zawodników. Tym razem przeciwnikiem będzie zawsze groźne Bournemouth, o którym – między innymi – wypowiedział się Unai Emery na przedmeczowej konferencji.

o tym, czy po czwartkowym spotkaniu wystąpiły jakiekolwiek kontuzje…

Dobry wieczór, mieliśmy bardzo mało czasu aby określić, którzy zawodnicy będą gotowi na niedzielne spotkanie. Jutrzejszy trening będzie niezwykle ważny przez wzgląd na to, że zobaczymy którzy zawodnicy są zmęczeni po czwartkowych zmaganiach. Na tę chwilę poza drużyną trenuje jedynie Lacazette. Inni zawodnicy są gotowi do gry.

o Bellerínie, Tierneyu i Holdingu…

Każdy z nich jest w innej sytuacji jeśli chodzi o ich kontuzję i określony czas powrotu. Teraz są jednak naprawdę blisko zespołu, najbliżej jest Rob Holding. Zagrał dwa spotkania dla pierwszego zespołu i grywał dla zespołu U-23. W dokładnie tej samej sytuacji jest Kieran Tierney. Bellerín potrzebuje trochę więcej czasu na dojście do pełnej sprawności, jednak wszystkie minuty które rozegrał w czwartek z pewnością pomogły mu w odnalezieniu na nowo rytmu meczowego i pewności siebie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

o powolnym wchodzeniu w mecze…

To naprawdę ciężkie aby rozegrać całe spotkanie z podobną intensywnością, kontrolą nad wydarzeniami boiskowymi i posiadaniem piłki na zadowalającym nas poziomie. Naprawdę ciężkim jest także wypracowanie sobie dogodnej pozycji wyjściowej do zakładania właściwego pressingu na rywala. W czwartek udawało nam się to przez długie okresy czasu. Zaczęliśmy na niesamowicie wysokich obrotach, zarówno z piłką jak i bez niej, i zdobyliśmy trzy bramki w dwadzieścia minut. Byliśmy jednak rzetelni przez całe spotkanie. Po zmianie stron trafiliśmy tylko raz, ale w ostatnim kwadransie mieliśmy wiele szans na podwyższenie wyniku, naciskaliśmy naprawdę mocno. Bardzo podoba mi się takie nastawienie, w czym pomógł również fakt, że Ci zawodnicy nie grali w poniedziałek, toteż byli w pełni wypoczęci. Dążę jednak do tego, aby każdy zawodnik mógł zagrać w każdym kolejnym spotkaniu. Jeśli mamy przed sobą trzy spotkania w tygodniu, wówczas oczekuje że będzie on gotowy na wszystkie trzy. Mając na uwadze bardzo wiele czekających nas ważnych spotkań, fundamentalnym było pozwolenie tym zawodnikom na poczucie się znaczącą częścią tej drużyny i dodanie im pewności siebie.

o problemach w defensywie…

Na początku sezonu owe problemy były jednym z naszych największych zmartwień, jednak od pewnego czasu stale się poprawiamy, i w kilku ostatnich spotkaniach zanotowaliśmy kilka ważnych czystych kont. Z Manchesterem United straciliśmy tylko jedną bramkę. Chcę abyśmy byli zespołem w stanie rywalizować z innymi zarówno dzięki obronie jak i atakowi, jednak ponad wszystko dążymy do bycia zespołem nastawionym na ofensywę, posiadanie piłki i całkowitą kontrolę nad spotkaniem. Ważny jest także balans, i dlatego musimy posiadać mocną obronę. Chcemy zdecydowanie częściej posiadać piłkę, i operować nią z dala od naszej bramki, naciskać rywala. Możemy coś osiągnąć tylko przez stały postęp, taki jak ten z ostatnich kilku spotkań.

o tym, czy żałuje nie ściągnięcia kolejnego środkowego obrońcy…

Zakontraktowaliśmy Davida Luiza, zawodnika doświadczonego na poziomie Premier League, mamy także Sokratisa. Po rocznym wypożyczeniu w Fulham wrócił do nas Calum Chambers, Holding i Bellerín powracają z kontuzji. Kupiliśmy Kierana Tierneya. Zrobiliśmy wszystko co mogliśmy i jestem z tego zadowolony. Mamy więcej możliwości, i jako zespół jesteśmy teraz bardziej konkurencyjni dla rywala. Mamy przed sobą wiele spotkań, i mamy teraz wszystkich zawodników, których chcieliśmy pozyskać w lecie.

o negatywnej reakcji na ogłoszenie Granita Xhaki kapitanem spoza klubu…

Już wypowiadałem się na ten temat. To głosowanie dało mi ostateczną decyzję, i to koledzy z drużyny postanowili obdarzyć Granita zaufaniem. Teraz niezwykle ważną rzeczą jest praca nad sobą indywidualnie, ale także wspólnie, aby być silnym i pokazać fanom na co nas stać niezależnie od składu i z prowadzącymi nas kapitanami. Niezwykle wierzę w każdego zawodnika, który jest kapitanem lub też nie, ponieważ uważam że na tę chwilę mamy unikatowego “ducha” drużyny.

o tym, czy finisz w czwórce jest teraz bardziej prawdopodobny niż w poprzednim sezonie…

Naszym celem jest gra o wszystkie trofea w sezonie. Jesteśmy nastawieni na powrót do Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie, rozmawialiśmy o tym w szatni, i teraz jesteśmy na etapie pracy i ciągłego postępu, aby być silniejszym z każdym kolejnym spotkaniem. W poprzednim sezonie zakończyliśmy rozgrywki poza czwórką, ale byliśmy blisko wejścia do niej. W tym roku chcemy zrobić kolejny krok naprzód.

o tym, że jest tutaj już szesnaście miesięcy, i czy zespół jest na tym etapie rozwoju, na którym oczekiwał że będzie po takim okresie…

W tym roku także przybyło do nas kilku zawodników. Potrzebują oni zaadaptowania się do zespołu i muszą uczynić to wierząc w siebie, aby móc lepiej dogadać się z kolegami i uczynić następny krok naprzód. Jestem naprawdę zadowolony z tego jak nasi zawodnicy radzą sobie w ostatnich spotkaniach, jak realizują nasze założenia i wdrażają nasz styl, co będziemy wykorzystywać w przyszłości, aby wychodzić na kolejne spotkania będąc coraz silniejszymi. To nasza praca, i moim zadaniem jest analiza zespołu po każdym spotkaniu, obserwacja naszego postępu ze spotkania na spotkanie, tak jak teraz, z wszelkimi trudnościami związanymi z drużyną jaką jest Bournemouth, nadal pragniemy być konsekwentni i lepsi ze spotkania na spotkanie.

o tym, co powiedział na temat tego, że inni zawodnicy zasługują na miejsce w składzie bardziej niż Mesut, i czy Mesut akceptuje to i podejmuje rękawicę…

W składzie jest 26 zawodników, 23 z pola i trzech bramkarzy. Stajemy się coraz lepszym zespołem stosując nowe rozwiązania, wykorzystując przeróżne opcje w zespole i naprawdę, każdy zawodnik pracuje naprawdę dobrze. Czasami decyduje się na tego czy innego zawodnika, ale zawsze myślę o tym, który z nich pomoże nam w byciu lepszym w danym spotkaniu.

o tym, czy musimy pokonywać zespoły pokroju Bournemouth aby poprawić się względem zeszłego sezonu…

Bournemouth nie jest już niespodzianką w Premier League. Pracują bardzo dobrze, w tamtym roku grali naprawdę dobrze i mam dla nich wiele szacunku, ponieważ zasłużyli na niego. Mamy obecnie 12 punktów, podczas gdy oni mają 11 – to tylko punkt różnicy i to się liczy. Przed nami kluczowe momenty rywalizacji z zespołem, który jest blisko nas i walczy o tę samą pozycję, momenty w których musimy pokazać na co nas stać, i jak możemy pokazać naszą wyższość przeciwko nim. Podchodzimy do nich z ogromną dozą szacunku bo pracują naprawdę dobrze, są nastawieni na ofensywę, mają kilku naprawdę dobrych zawodników i ciągle rozwijającego się menadżera, który już jest doświadczony, i jest po prostu dobrym trenerem.

o VARze w poniedziałek i tym, jak nas wspomógł…

VAR jest bardzo ważny i jest dobry dla nas, sędziów i zawodników, dla piłki nożnej. W tym sezonie rozpoczęliśmy wykorzystywanie go, i potrzeba czasu na adaptację do używania tego systemu, jednak uważam że będzie to niezwykle pozytywna rzecz.

Facebook Comments