Aktualności

Mesut Ӧzil ma zostać zastąpiony przez Joego Willocka – James Benge

Wydaje się, że Liga Europy jest dla Unaia Emery’ego polem do sprawdzenia młodzieży i rezerwowych. W czwartek Hiszpan wybierał między niechcianym trzydziestojednolatkiem, a dwudziestoletnim Anglikiem z Akademii, który w ostatnich miesiącach wspaniale się rozwinął. Decyzja jest zrozumiała. Willock gra, Ӧzil nie.

W mediach społecznościowych grupa kibiców z dużym przebiciem, twierdzi, że odsunięcie od składu Özila to szkodzenie zespołowi i Emery powinien zapłacić za to posadą. Każdy niewłaściwy ruch wykonany przez szkoleniowca jest kwitowany hasztagiem „EmeryOut”. Oklepane zwroty na konferencjach? #EmeryOut. Wspieranie piłkarza w słabszej formie? #EmeryOut. Aubameyang wchodzi tylko na 10 minut przy stanie 4:0 dla Arsenalu? #EmeryOut.

Jednak nic tak nie podburza fanów, jak nie wystawianie Mesuta w składzie. Niektórzy nazywają to nawet „brakiem szacunku” dla Niemca. Takie decyzje wywołują dyskusję o kłótni na linii pomocnik – trener, która tak naprawdę nigdy nie miała miejsca.

Ӧzil trenuje tak, jak wymaga tego sztab, a jego relacji z Emerym szkodzi jedynie brak czasu na boisku. Trener zapewnia, że nie było żadnego incydentu, który sprawił, że tak wygląda sytuacja.

Odpowiedź na te wydarzenia jest jedna: Arsenal rezygnuje z Mistrza Świata z Brazylii. Hierarchia w zespole jest jasna, więc jeśli Mesut chce grać regularnie, musi zmienić klub. Zarząd próbował sprzedać lub wypożyczyć Niemca w styczniu tego roku, a później latem, ale nie pojawiła się żadna konkretna oferta.

Rozgrywający inkasuje 350 tysięcy funtów tygodniowo i zejście jego kontraktu w całości lub częściowo z listy płac na pewno dobrze wpłynęłoby na finanse klubu. Jednak wysoka tygodniówka nie jest jedynym powodem, dla którego Ӧzil powinien opuścić Arsenal. Odkąd wiąże go z klubem nowy kontrakt, pomocnik znacznie obniżył loty. Od 1 lutego 2018 roku zdobył 7 bramek oraz zaliczył 10 asyst w 41 meczach, a z powodu kontuzji opuścił blisko 20 spotkań. Mesut jest cieniem samego siebie. Wszyscy pamiętamy jego fenomenalny sezon 2015/16.

Inne, bardziej dokładne statystyki, również nie działają na korzyść Niemca. Jego przewidywane asysty spadły z 0,39 na 90 minut do 0,23. Znacznie rzadziej podawał też w pole karne – często to było mniej niż 4 zagrania na mecz.

W zremisowanym spotkaniu z Watford mogliśmy zobaczyć przebłyski geniuszu Ӧzila, a asysta drugiego stopnia była jego popisowym zagraniem. Jednak czy Willock i Dani Ceballos, czyli piłkarze, z którymi walczy o miejsce w wyjściowym składzie, nie prezentowali się lepiej?

W czwartek Ceballos kilka razy znakomicie uruchamiał, obiegającego z lewej strony, Kierana Tierneya. Prawdopodobnie Mesut również by to zrobił. Ale jest coś, co potrafi Hiszpan, a Niemiec w tym sobie nie radzi. W ciągu pierwszych dziesięciu minut dwukrotnie odebrał piłkę na połowie rywala, a akcje, które się z tego wywiązały, poskutkowały zdobyciem rzutów rożnych. Emery chce, aby jego piłkarze grali wysokim pressingiem. Jak wszyscy wiemy, Ӧzil nie jest najlepszym zawodnikiem do pressingu, w przeciwieństwie do Ceballosa i Willocka. Dodatkowo, gdy Anglik ma przed sobą dużo miejsca zawsze stara się prowadzić piłkę przy nodze i jak najszybciej przedostać się pod pole karne rywala.

„Trener powiedział nam, żeby atakować nawet jeśli wygrywamy już trzema, czy czterema bramkami,” – powiedział dwudziestoletni pomocnik. „Chcemy odebrać piłkę i zdobywać kolejne gole. Wymaga tego od nas. Unai chce grać młodymi zawodnikami, a ja muszę wykorzystywać moje okazję i pokazać mu, że zasługuję na częstą grę.”

Od początku poprzedniego sezonu Joe Willock zdobył tyle samo bramek, co Ӧzil. Anglik zagrał 23 spotkania mniej. Młody pomocnik rozwija się bardzo szybko i w oczach Emery’ego prawdopodobnie jest bardziej wartościowym zawodnikiem, niż trzydziestoletni Niemiec, który najlepsze lata ma już za sobą.

„Na mecz zawsze wybieram najlepszych piłkarzy, którzy będą w stanie pomóc nam odnieść zwycięstwo,” – powiedział szkoleniowiec Arsenalu w rozmowie z football.london, gdy został zapytany o brak miejsca dla Mesuta w kadrze. „Jeśli decyduję, że nie gra, oznacza to jedynie, iż inni zawodnicy zasługują na wystąpienie w meczu.”

„Co musi zrobić? Dalej pracować. Jutro [w piątek] mamy trening dla graczy, którzy dzisiaj nie zagrali. W niedzielę będzie kolejne spotkanie. Znowu postaramy się wybrać najlepszą możliwą jedenastkę,” – dodał Hiszpan.

Emery jest szczery w wypowiedziach o formie Niemca. Nie ma co się dziwić, że inni zawodnicy zasługują na grę, a stwierdzenie „Ӧzil musi dalej pracować” oznacza, że obecnie robi zdecydowanie za mało i w taki sposób nie wywalczy sobie miejsca w składzie. Rozwiązanie takiego stanu rzeczy wydaje się być tylko jedno – trzydziestolatek musi zmienić klub. Opuścić Londyn, w którym życie jest dla niego bardzo wygodne, ale na pewno potrzebuje nowych wyzwań sportowych.

Mesut nie pasuje do koncepcji gry Emery’ego, w której znacznie lepiej odnajdują się Ceballos i Willock. Zdobyli oni sympatię trenera, czego nie zrobił Ӧzil. Niezwykle utalentowany, ale zbliżający się do końca kariery. Tego nie może zmienić. Hiszpański trener sugeruje, że może za to zmienić otoczenie.

Facebook Comments