Aktualności Konferencje prasowe

Krajobraz przed bitwą: Konferencja Unaia Emery’ego przed Derbami Północnego Londynu

North London Derby zbliżają się wielkimi krokami! Porcję bieżących informacji przed tym spotkaniem przekazał nam trener Arsenalu, Unai Emery.

Jakie są wspomnienia z Twoich pierwszych Derbów Północnego Londynu z grudnia?

Chciałbym mówić o każdym meczu indywidualnie, bo z spotkań z zeszłego sezonu możemy wyciągnąć zarówno pozytywy jak i negatywów. Chcę napisać historię tych meczów na nowo, przed nami kolejne spotkanie i kompletnie nowe doświadczenie. Przed nami spotkanie derbowe z naszymi fanami na trybunach, i chcemy przeżyć te chwile wspólnie z nimi.

Czy chciałbyś zobaczyć takie samo zaangażowanie [co w zeszłym sezonie] także w niedzielę?

Tak, wtedy intensywność z jaką podeszliśmy do tych spotkań była bardzo ważna. Będziemy starali się zagrać z zachowaniem swojej tożsamości, przeciwstawić im nasz plan na to spotkanie wiedząc przy tym, że będzie to niezwykle trudne zadanie. Musimy zagrać dobrze zarówno w obronie, jak i w ataku. Ponad wszystko musimy spróbować rozegrać każdą akcję, na każdym metrze boiska, każdą minutę z właściwym zaangażowaniem. Musimy zachowywać się mądrze z piłką przy nodze i tworzyć sytuacje, które będą mogły zrobić różnicę w tym spotkaniu. To będzie dla nas ogromne wyzwanie, ale także bardzo dobry moment i spotkanie, gdzie wygrana przeciw nim dodatkowo nas nakręci. Pamiętamy przecież, że rok temu zakończyliśmy zmagania punkt za nimi, po trzydziestu ośmiu spotkaniach. Zagramy przeciwko finalistom Ligi Mistrzom, i widzę w tym spotkaniu wiele powodów dla nas i dla naszych kibiców aby cieszyć się tym spotkaniem.

Czy Rob Holding jest już gotowy do gry w niedzielę?

Trenuje z nami i rozgrywa kolejne spotkania z drużyną U-23. Nie jest w stu procentach gotowy, aby móc zagrać w niedzielę.

Kiedy ten moment nastąpi?

Przygotowujemy go do powrotu zarówno poprzez spotkania w drużynie do lat 23, jak i podczas treningów z pierwszą drużyną. Przy każdej możliwej okazji badamy jego gotowość do gry. Może zagrać w spotkaniu, ale nie w spotkaniu, ale nie jest to jeszcze intensywność, której będziemy wymagali od siebie w niedzielę.

Czy Héctor Bellerín i Kieran Tierney będą gotowi do gry po przerwie reprezentacyjnej?

W przypadku ich rehabilitacji musimy być zarazem spokojni, jak i wymagający pewnego poziomu przygotowania, bo obydwaj są nam potrzebni. Przerwa na reprezentacje da nam okazję aby ich sprawdzić lepiej niż mogliśmy to czynić do tej pory. Teraz jednak skupiam się na zawodnikach, którzy będą mogli pomóc nam w niedzielę i wspólnie z nimi przygotowuje się do tego spotkania. Po meczu skoncentrujemy swoją uwagę na pozostałych zawodnikach i ocenimy kiedy będą mogli powrócić na boisko.

Czy Mesut Özil znajdzie się w kadrze [na niedzielne spotkanie]?

Ciężko pracował w tym tygodniu i zrobił postęp pod kątem przygotowania fizycznego, trenował z nami w normalnym trybie. Jest coraz lepiej zintegrowany z drużyną i myślę, że będzie dostępny do gry w niedzielę.

Czy [Mesut] nadal będzie w zespole po poniedziałkowej nocy? (koniec okienka transferowego na świecie przyp. red.)

My zakończyliśmy swoje działania na rynku transferowym, a pozostałe kluby zrobią to właśnie w poniedziałek. Nie możemy już nikogo kupić, ale kilku zawodników może się z nami pożegnać w najbliższych czterech dniach. Klub pracuje, niektórzy zawodnicy znają swoją sytuację w zespole. Ja i zespół jesteśmy w pełni skoncentrowani na niedzielnym spotkaniu.

Mesut nie zalicza się do grona piłkarzy, którzy mogą odejść?

Nie, nie ma takiej możliwości.

Nacho Monreal odejdzie do Twojego byłego klubu? (Emery był trenerem Realu Sociedad w latach 1995-1996).

Tak, istnieje możliwość że Monreal nas opuści.

O formacji ustawionej w diamencie…

Rozumiem powód tego pytania. Udawało nam się wygrywać grając diamentem w ubiegłym sezonie, teraz niestety przegraliśmy. W tej formacji będziemy wygrywać, będziemy również przegrywać i jesteśmy gotowi do gry w naprawdę różnych ustawieniach. Pracowaliśmy nad tym w ubiegłym sezonie i testowaliśmy różne formacje, bo zawodnicy których mamy w zespole grali w nich wcześniej. Nasi piłkarze mają wręcz nawyk gry w różnych systemach. To pozwala nam na komfortowe zmienianie ustawienia i taktyki w każdym kolejnym spotkaniu, a także w czasie trwania każdego kolejnego meczu. Wybierzemy najlepsze możliwe ustawienie dla nas na niedzielę, z myślą o naszym planie na to spotkanie oraz o Tottenhamie.

O Pépé, Aubameyangu i Lacazette…

Zachowajcie spokój. Moje decyzje personalne zależą od bieżącej sytuacji w zespole. Dla przykładu, Lacazette miał problem z kostką. Ten tydzień w jego wykonaniu jest zdecydowanie najlepszym od trzech tygodni. Czuje się coraz lepiej, jego kostka także ma się dobrze, jesteśmy dobrej myśli. Jeśli chodzi o Pépé – przybył do nas później niż inni, ale czuje się tutaj coraz lepiej. Aubameyang jest dla nas bardzo ważny, zdobył dwie bramki w pierwszych dwóch spotkaniach, miał dwie-trzy dobre akcje przeciwko Liverpoolowi. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest właściwe dysponowanie siłą, którą posiadamy – Aubameyang, Lacazette, Pépé, Miki, Reiss, Ceballos oraz Mesut to zawodnicy, którymi możemy rotować, a oni nadal będą zdobywali dla nas bramki.

Czy oni [Auba, Laca, Nico] zagrają razem w niedzielę?

Mogą zagrać razem od początku, ale także poprzez zmiany jakie wprowadzimy w trakcie meczu, zależnie od naszego planu na to spotkanie. Jestem pozytywnie nastawiony do możliwości gry całą trójką, jednak nie tyczy się to tylko i wyłącznie tych zawodników – mogę skorzystać z Nelsona, Mkhitaryana, Willocka, Özila. Musimy umieć wybrać najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji, ale także szukać innych możliwości z różnymi zawodnikami.

Czy krytyka, która spadła na Davida Luiza była uzasadniona?

Ta sytuacja nie jest dla niego łatwa, musiał bardzo szybko zaadaptować się do sytuacji w zespole, ale jestem z niego zadowolony. Dołączając do nas kierował się ambicją, chce nam pomóc. Możemy mówić o błędach konkretnych zawodników, ale możemy też skupić się na dobrych wyborach i dobrej grze każdego kolejnego zawodnika. To samo tyczy się Davida. Nie mogę wiele powiedzieć o karnym i akcji z udziałem Salaha w późniejszej fazie meczu. Za spowodowanie rzutu karnego Luiz dostał jedną żółtą kartkę, a jeśli zachowałby się inaczej w podczas akcji Salaha, otrzymałbym drugą żółtą kartkę. Zachował się mądrze, a ja wolę rozmawiać o dobrych decyzjach, bo dyskusje o straconych bramkach mamy już za sobą. Lubię jego nastawienie. Potrzebuję ambicji jaką wykazuje. Chcę aby jego i moje nastawienie udzieliło się innym zawodnikom. Dzięki temu będziemy mogli rywalizować z innymi.

To dobry moment aby zagrać z Tottenhamem?

Granie z drużynami pokroju Liverpoolu czy Tottenhamu, czyli dwojgiem finalistów poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, to coś niesamowitego. To dla nas bardzo dobry sprawdzian, i każdy moment jest właściwy aby się z nimi zmierzyć. W niedzielę, z naszymi fanami wspierającymi nas z trybun będzie jeden z najlepszych momentów na to derbowe spotkanie. Spotkania typu tego, które rozegramy w niedziele to najlepsze spotkania na świecie dla wszystkich fanów piłki nożnej.

Postawiłbyś na Arsenal, jeśli obstawiałbyś mecze?

Nie, bo nie mogę tego robić.

Macie specjalny plan, dzięki któremu zatrzymacie Harry’ego Kane?

Kane to świetny zawodnik, i ważny element ich składu. My jednak także mamy świetnych zawodników w naszym zespole. Zagramy zgodnie z naszym planem na to spotkanie, ale także z szacunkiem do rywala, który stanie naprzeciwko nas, nadal wierząc w naszą taktykę, naszych zawodników i kibiców, którzy z pewnością nam pomogą. Musimy ich zatrzymać, i mamy odpowiednich zawodników aby tego dokonać. Musimy pokazać nasze możliwości, zagrać w niedzielę na naszym najwyższym poziomie.

Którego zawodnika Tottenhamu widziałbyś w swoim zespole?

Jestem bardzo zadowolony z tego, co mam. Szanuję ich drużynę i ich trenera, który jest świetnym fachowcem, i oczywiście oni także wykonują świetną robotę ze swoimi zawodnikami. Przede wszystkim jednak, wierzę i ufam swoim zawodnikom.

Facebook Comments