Aktualności

Uli Hoeness: Özil to mięczak

Prezydent Bayernu Monachium postanowił nieco zmienić swoje słowa wypowiedziane kilka miesięcy temu o pomocniku reprezentacji Niemiec i Arsenalu.

Gwoli przypomnienia – w sierpniu tego roku Hoeness głośno skomentował decyzję Özila o zakończeniu reprezentacyjnej kariery, połączonej z wyznaniem piłkarza o powszechnych aktach dyskryminacji wobec jego osoby. Działacz nazwał pomocnika “gównem”, a oskarżenia o rasizmie “zasłanianiem się przed słabą formą sportową”. Teraz znany z ciętego języka były reprezentant RFN postanowił nieco sprostować swoje słowa:

“Powinienem był nazwać go mięczakiem, a nie gównem. Chciałbym, aby dyskusja wróciła na tory czysto sportowe. Moje zdanie o Mesucie jest wszystkim znane, ale nie chcę, by kojarzono je z rasizmem i dyskryminacją. Nie ma dla niego miejsca w reprezentacji i nie będzie przez kilka następnych lat, ale to dlatego, że są piłkarze lepsi od niego.”

W głośnym wywiadzie dla Sport Bild Hoeness wyjawił także, że w meczach Ligi Mistrzów przeciw Arsenalowi jego Bayern zawsze najmocniej naciskał na Özila:

“Wiedzieliśmy, że to ich najsłabszy punkt. Ostatnio wygrał jakiekolwiek starcie chyba przed mundialem w 2014 roku. Jego 35 milionów internetowych fanów, których tak naprawdę nie ma, jest przekonanych, że zagrał świetnie, kiedy uda mu się wykonać podanie” – zakończył.

Na pomocniku Arsenalu skupiła się główna krytyka po fatalnym w wykonaniu byłych mistrzów świata mundialu w Rosji, która w dużej mierze zaowocowała zakończeniem przez niego reprezentacyjnej kariery. Dodatkowo prawdziwą burzę rozpętało zdjęcie Özila i Ilkaya Gündogana z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. To wtedy rozgrywający miał doświadczyć nasilonych objawów dyskryminacji ze względu na swoje pochodzenie:

“Z ciężkim sercem podjąłem decyzję o rozbracie z reprezentacją Niemiec, dopóki nie ustanie brak szacunku i rasizm skierowany w moją stronę.” – napisał piłkarz. Dodał także, iż “nie będzie kozłem ofiarnym ani kibiców, ani DFB [niemiecki związek sportowy]”.

Facebook Comments