Publicystyka

Co piszczy w FPL przed GW9?

Przerwa reprezentacyjna potrafi przyprawić menedżerów FPL o palpitację serca i nie chodzi tutaj jedynie o to, że trzeba oczekiwać aż 2 tygodnie na powrót angielskiej ekstraklasy. Odnosi się to również do kontuzji zawodników, które, niestety, są nieuniknione. Przez urazy trzeba robić roszady w składzie i właśnie nad tym się zastanówmy.

Szpital w Liverpoolu zażegnany

Wszyscy jak jeden mąż ujrzawszy kalendarz The Reds od GW9 do GW13 krzyknęli: ‘’Muszę ich co najmniej podwoić!”. Wszystko dlatego, że podopieczni Kloppa zagrają w najbliższym czasie z Huddersfield (W), Cardiff (D), Arsenalem (W), Fulham (D), a po kolejnej przerwie czeka ich mecz przeciwko Watford (W). To świetny terminarz, szczególnie w kontekście ofensywy Liverpoolu i odrodzenia Mo Salaha, gdyż każda z wyżej wymienionych drużyn defensywą nie stoi. Przede wszystkim Fulham, który ma najgorszą obronę w lidze. Jednak, jak na złość, w trakcie przerwy na reprezentację urazów doznali: Virgil Van Dijk (żebra; niedoleczona kontuzja doznana w meczu z Southampton we wrześniu), Mohamed Salah (uraz mięśniowy), Sadio Mané (9,8; złamany kciuk) oraz Naby Keïta (uraz mięśniowy). Dwaj pierwsi na pewno będą gotowi na wycieczkę do Huddersfield, występ Senegalczyka stoi pod znakiem zapytani, zaś Gwinejczyk wypadł z gry na co najmniej 2 tygodnie. Aby dodać nieco dramaturgii kontuzji Keïty warto wspomnieć, że opuszczał on boisko ‘na barana’, gdyż na stadionie w Sudanie Południowym nie było noszy. Do gry z kolei jest gotowy James Milner, który miał wypaść na miesiąc, a wykurował się w kilkanaście dni. Maszyna!

Generał powraca na salony

Kevin De Bruyne, bo o nim mowa, trenuje na pełnych obrotach z pierwszym zespołem Manchesteru City i może wystąpić już w sobotę przeciwko Burnley, po ponad 2-miesięcznej przerwie spowodowanej uszkodzeniem więzadła w kolanie. Ostatni raz, kiedy KDB wrócił po podobnej kontuzji, wyszedł w podstawowej ‘11’ i strzelił bramkę, przebywając na murawie 59 minut. Dobrym sygnałem w kontekście Belga jest też to, że ptaszki ćwierkały, iż był gotowy na mecz przeciwko Liverpoolowi, ale Manchester City nie chciał ryzykować.
Nieliczni zdecydują się pewnie sprowadzić Kevina już teraz, ale, osobiście, jestem zdania, że lepiej poobserwować przez 2-3 mecze, czy przypadkiem Guardiola nie będzie go powoli wprowadzał do gry. Na jego powrocie najprawdopodobniej najwięcej minut na boisku stracą Bernardo Silva oraz İlkay Gündoğan, więc to powoli czas, aby pozbyć się owych panów ze składu.

Mózg Obywateli kosztuje obecnie 9,7 mln – to mniej niż Salah, Mané czy Sterling. I patrząc na statystyki z dwóch poprzednich sezonów w końcu zagości w większości składów:

Bramki – 6 vs. 8;

Asysty – 21 vs. 19;

Stworzone okazje – 103 vs. 105;

Stworzone dogodne okazje – 24 vs. 19;

Co ile minut stworzona szansa? – 28 vs. 29.

Najbliższy terminarz City wygląda następująco: Burnley (D), Tottenham (W), Southampton (D), Manchester United (D). Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki Obywatele zagrają 7 spotkań w 22 dni.

Romelu Lukaku ma 2 oblicza

Napastnik po raz kolejny potwierdził, że ma dwie twarze – jedną reprezentacyjną, drugą zaś klubową. W trakcie minionej przerwy reprezentacyjnej Belg strzelił 2 bramki, oddał 7 strzałów (5 z pola karnego), zmarnował 2 dogodne okazje, zanotował 3 kluczowe podania oraz miał 13 kontaktów w polu karnym rywali, z kolei w ostatnich trzech ligowych meczach dla Manchesteru United jego statystyki wyglądają następująco: 0 goli, 0 asyst, 3 strzały (3 z pola karnego, z czego jeden w słupek), 3 kluczowe podania oraz 15 kontaktów w polu karnym przeciwników. Ewidentnie widać, że Belgowi w ekipie Czerwonych Diabłów, delikatnie pisząc, nie idzie.  Na pojedynki z: Chelsea (W), Everton (D), Bournemouth (W) oraz City (W) z pewnością nie będzie mocno brany pod uwagę, uwzględniając jego cenę – 10,9 mln.

Mitro ma się dobrze

Wielu menedżerów po dwóch pustych przelotach Serba zdecydowało się go sprzedać, przez co jego cena spadła z 7,0 na 6,9. Ciężko zrozumieć taką decyzję, jeśli spojrzymy, że napastnik Fulham ma teraz na rozkładzie: Cardiff (W), Bournemouth (D), Huddersfield (W), Liverpool (W). Jak na dłoni widać tutaj potencjał na punkty z przodu. Mitro w trakcie przerwy na reprezentację strzelił 2 bramki, oddał 10 strzałów (7 z pola karnego), zmarnował jedną dogodną okazję oraz zanotował 12 kontaktów w polu karnym rywali. Ponadto cały czas był pod grą. Forma jest, więc trzeba ją przekuć na punkty w FPL. 😉

Newcastle rozpoczyna marsz w górę tabeli

Bardzo trudny kalendarz Srok, w trakcie którego podopieczni Rafy Beníteza zmierzyli się aż z pięcioma drużynami z TOP6 dobiegł końca. Do kolejnej przerwy reprezentacyjnej zmierzą się z: Brighton (D), Southampton (W), Watford (D), Bournemouth (D). To dobry moment, aby sprowadzić kogoś z defensywy Newcastle, jeśli chcecie przyoszczędzić trochę hajsu lub struktura waszego zespołu wygląda w ten sposób, że musicie wymienić Wan-Bissakę. Wtedy najlepszą opcją wydaje się być DeAndre Yedlin (4,5). Ofensywa Srok jest zbyt chaotyczna, by się w nią pchać, ale jeśli już ktoś szuka piątego slotu pomocy, to sensownym kandydatem jest Kenedy (4,9).

Uwaga na Brighton

Mewy są znacznie silniejsze na swoim terenie niż na wyjazdach. Najbliższe 6 z 10-ciu spotkań rozegrają w delegacjach (najbliższe 4 kolejki to: Newcastle (W), Wolves (D), Everton (W), Cardiff (W). Rozbieżność tę idealnie pokazują statystyki Glenna Murraya (6,6):
Bramki – 4 vs. 1;

Spodziewane bramki – 2,79 vs. 0,81;

Średnia strzałów na mecz – 2,8 vs. 0,5;

Dogodne okazje do zdobycia gola – 1 vs. 0,2;

Kontakty w polu karnym rywala – 3,5 vs. 1,8.

Jeśli ktoś jednak decyduje się na zawodników Mew, to oprócz 35-letniego napastnika, niezłą opcją na 4. slot  wydaje się być Anthony Knockaert (5,5), który wygląda znacznie lepiej niż w poprzednim sezonie i obecnie, pod nieobecność Pascala Großa, dowodzi środkiem pola Brighton.

Kogo z ciekawszych opcji może zabraknąć w GW9?

Ryan Fraser (6,0; problemy z mięśniem uda) – decyzja przed meczem, jeśli nie wróci teraz to za tydzień zagra;