Aktualności

Mesut Özil: „Wenger prowadził Arsenal inaczej niż Mourinho Real”

Do księgarni w całej Polsce trafiła właśnie autobiografia Mesuta Özila „Magia w grze. Moja historia”. W książce piłkarz dużo miejsca poświęca Arsenalowi, opisując chociażby metody stosowane przez Arsène’a Wengera. Przeczytajcie fragment wspomnień, które ukazały się pod naszym patronatem.

Fragment książki:

W 2013 roku, w Londynie, przynajmniej piłkarsko, również poznałem inny świat. Arsène Wenger prowadził wówczas Arsenal inaczej niż José Mourinho Real Madryt. Stosował bardziej srogie reguły. Na przykład wymagał od nas, abyśmy wchodząc do szatni w naszym centrum treningowym, zawsze ściągali buty. Ten rytuał Wenger zaczerpnął z Japonii, gdzie trenował Nagoya Grampus. To dlatego jest tam tak czysto, że można by jeść z podłogi.

W Arsenalu jest trochę jak w szkole. Wenger nie akceptuje na przykład komórek w sali masażu. To jest całkowicie zabronione. Poza tym chce, abyśmy zawsze prezentowali się jako kolektyw, przez co wyglądamy, jakbyśmy nosili mundurki szkolne. Przed meczem decyduje, czy wszyscy gramy w krótkich, czy długich rękawach. Nie może zaakceptować, aby jeden nosił takie, a drugi takie. Czasami, gdy jest zimno, z chęcią włożyłbym na siebie dodatkową podkoszulkę, jednak jest to zabronione. Tym bardziej nie wolno nosić kalesonów, jak na przykład robi to Arjen Robben w Bayernie Monachium.

Wenger, pomijając jego liczne pozytywne cechy, jest człowiekiem bardzo srogim. Pewnego razu uciekły moje mopsy, Balboa oraz Capon. Udało im się jakimś cudem znaleźć dziurę w płocie, przecisnąć się przez nią i uciec. Bardzo się o nie bałem, a moje poszukiwania okazały się bezskuteczne. Po prostu zniknęły. Zgubiły się w Londynie, który jest metropolią, a w mojej dzielnicy panował spory ruch drogowy. Moi przyjaciele biegali po całej okolicy. Pytali, czy mogą wchodzić do ogrodów sąsiednich domów, i wszędzie wołali moje psiaki. Nic jednak nie pomagało. Wenger zapowiedział tamtego dnia poranny trening. Nie mogłem do niego ot tak zadzwonić i spytać, czy wyjątkowo nie pozwoliłby mi zostać w domu. To zabrzmiałoby jak słaba wymówka. Jakbym dzień wcześniej się upił i z kacem nie był w stanie trenować. Dlatego też zatroskany o dobro moich podopiecznych wyruszyłem pędem na trening.

Tak naprawdę powinniśmy się pojawiać na treningu pół godziny przed jego rozpoczęciem. Na szczęście koledzy z drużyny mnie kryli, przez co nie dowiedział się, że w kompleksie pojawiłem się pięć minut przed rozpoczęciem zajęć. „Trenerze, uciekły moje mopsy. Czy mogę ich poszukać?”, spytałem zdenerwowany. Wenger widział na własne oczy, że nie kłamałem i nie szukałem tanich wymówek. Ale nie rozumiał tego zamieszania. „Twoje mopsy wrócą”, powiedział ze spokojem i posłał mnie na murawę. Nie potrafiłem zrozumieć, jak może być tak bezwzględny. Wszak rozmawialiśmy o psach, które uciekły i były dla mnie jak rodzina. Nawet nie chciałem myśleć, co by było, gdyby ktoś je przejechał i później wpół żywe wrzucił do jakiegoś rowu, gdzie miałyby skonać.

Nic jednak nie pomagało. Wengera nie dało się przekonać. Poszukiwania mogłem podjąć na nowo dopiero po zakończonym treningu. W tym czasie moi przyjaciele obkleili całą okolicę plakatami. Wieczorem rzeczywiście zadzwonił telefon. Ktoś oddał moje psy w sklepie zoologicznym, a właściciel na szczęście do mnie zadzwonił…

Zamów książkę „Mesut Özil. Magia w grze. Moja historia” w promocyjnej cenie lub atrakcyjnych pakietach na www.idz.do/armatki-ozil, a później weź udział w konkursie na www.idz.do/armatki-ozilkonkurs.

O książce:

Nietuzinkowa. Ponadprzeciętna. Prawdziwa.

Usiądź w szatni obok Sergio Ramosa. Przyjmij burę od Mourinho. Usłysz w słuchawce spokojny głos Wengera. Dowiedz się, co dzieje się w tunelu tuż przed meczem z FC Barceloną. Wysłuchaj słów pocieszenia od Pirlo i poczuj się jak ktoś, kogo o koszulkę prosi sam Platini.

Tak sugestywnej książki nie napisał jeszcze żaden piłkarz. Mesut Özil przeprowadzi cię przez szatnie Realu Madryt, Arsenalu, Schalke, Werderu oraz reprezentacji Niemiec. Pokaże ci świat wielkiego futbolu. Sprawi, że poczujesz, jakbyś sam był jego częścią.

Ta książka jest niczym podanie od Özila – precyzyjnie trafia w punkt. Każda opowieść ma znaczenie. Każda przybliża do poznania niezwykłej historii człowieka, który wychował się w domu bez szyb, a stał się jednym z najlepszych piłkarzy świata.

Autor: Mesut Özil, Kai Psotta

Tytuł oryginału: Die Mage des Spiels

Tłumaczenie: Michał Jeziorny

Data wydania: 9 maja 2018

Cena okładkowa: 39,90 zł

Liczba stron: 288+ 8 zdjęcia

Facebook Comments