Raporty

Raport z corocznego spotkania zarządu Arsenalu

W poniedziałek, 24 października, odbyło się coroczne spotkanie zarządu Arsenalu. Działacze podeszli do niego z dobrym humorem, albowiem klub znajduje się przecież na wysokim, drugim miejscu w Premier League, mając tyle samo punktów, co lider. Oto tematy, które zostały na nim przedyskutowane:

Walka o tytuł Mistrza Anglii…

Arsène Wenger stwierdził: “Mamy zespół, który może rywalizować o tytuł w bardzo zaciętej lidze. Aby wygrać w tym sezonie tytuł, będzie trzeba zdobyć od 82 do 86 punktów.”

“Przed nami ciężki miesiąc, ponieważ gdy spojrzymy w terminarz, ujrzymy tam wielkie mecze w listopadzie [1 listopada – rewanż z Łudogorcem w Bułgarii, 6 listopada – North London Derby z Tottenhamem na Emirates Stadium, 19 listopada – Manchester United na Old Trafford i 23 listopada – rewanż z Paris Saint-Germain na Emirates Stadium – przyp. red.]. Wierzę, że ta drużyna to jedność, że jest ze sobą zżyta, a także zdeterminowana i głodna sukcesu. Mamy dobrą okazję, by bić się o tytuł.”

Opaska kapitańska Pera Mertesackera

Wenger musiał bronić swojej decyzji o przekazaniu opaski Niemcowi po tym, jak klub opuścił Mikel Arteta, pomimo tego, iż doznał on kontuzji kolana, która wyklucza go z gry co najmniej do stycznia.

“Mertesacker został wybrany zanim doznał urazu. Ma wśród piłkarzy prawdziwy autorytet, niezależnie od tego czy gra, czy nie. To prawdziwy lider, który jest przez wszystkich szanowany.”

Sprawa transferu Shkodrana Mustafiego

Francuz został także zapytany o to, dlaczego nie sprowadził doświadczonego środkowego obrońcy przed startem sezonu, pomimo faktu, iż urazów doznali wyżej wspomniany Mertesacker i Gabriel Paulista, a Laurent Koscielny odpoczywał po finale Mistrzostw Europy we Francji. Zmusiło to szkoleniowca do wystawienia w pierwszym składzie Caluma Chambersa i Roba Holdinga, których postawa przyczyniła się do porażki 4:3 z Liverpoolem w pierwszej kolejce Premier League.

Trener Kanonierów wyjawił, że transfer niemieckiego stopera był dogadany z agentem zawodnika już wtedy, gdy Arsenal znajdował się na tournee w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek przeciągnął się ze względu na ciężkie negocjacje z byłym klubem Mustafiego – Valencii. Ostatecznie pojawił się on w klubie za kwotę 35 milionów funtów, lecz opuścił on trzy pierwsze mecze Arsenalu w lidze.

“Długo zajęło to, by dogadać się z Valencią, ponieważ nie byli chętni do sprzedaży Shkodrana” – powiedział Wenger.

“Poza tym, miał on kontuzję w sezonie przygotowawczym więc i tak nie byłby gotowy na mecz z Liverpoolem.”

Umowa Wengera

Na temat kontraktu Francuza wypowiedział się prezes klubu z północy Londynu – sir Chips Keswick.

“Wszyscy dostrzegamy to, co Arsène zrobił dla klubu przez poprzednie dwadzieścia lat. Jesteśmy pewni, że wciąż ma umiejętności, by klub robił postępy.”

“Usiądziemy do negocjacji w odpowiednim czasie. Na razie skupiamy się na kontynuacji dobrej passy i walce o trofea.”

Kontrakty Özila i Alexisa

Dyrektor generalny Arsenalu – Ivan Gazidis nie wyjawił odpowiedzi na pytanie o to, jak przebiegają negocjacje z gwiazdami. Obaj zawodnicy, przychodząc do klubu, złożyli podpisy na umowach, które wiążą ich z klubem do 2018 roku. Rozmowy w sprawie ich długoterminowej przyszłości są jednak zaniechane.

“W zeszłych sezonach udawało nam się przedłużać kontrakty z kluczowymi graczami, wdrażanie do składu młodzieży, a także zachęcanie nowych zawodników do przybycia do klubu.”

“Nie mogę wdawać się w dyskusje na temat poszczególnych zawodników, ale mogę zapewnić, że przyłożymy się do tej sprawy” – stwierdził Gazidis.

Milionowy bonus Gazidisa

Keswick także bronił decyzji, by uhonorować Gazidisa bonusem przekraczającym £1mil., co podwyższyłoby jego ogólne zarobki do £2,6mil. za ostatni rok finansowy. Arsenal co prawda nic w zeszłym roku nie wygrał, lecz Keswick powiedział: „Ocena pracy Ivana pokrywa bardzo szerokie spektrum zadań i dotyczy dużo większych ram czasowych niż jeden sezon, zawierając wyznaczone cele finansowe, a także oszacowanie naszego dalekosiężnego progresu i reprezentowania naszych wartości. Ivan wykonuje robotę pierwszej klasy”.

Umowy sponsorskie

Niektórzy współwłaściciele obawiali się, że Arsenal wypadnie blado na tle swoich rywali, jeśli chodzi o umowy sponsorskie po tym, jak zobaczyli, że Manchester United i Chelsea zagwarantowały sobie długoterminowe ugody warte rocznie wydatnie więcej, niż The Gunners inkasują z umów z Pumą oraz Emirates Airlines. Gazidis zaznaczył, że te umowy nie będą przedłużane o kolejne dwa lata, lecz przyznał, że był zadowolony z ich obu.

„Kiedy podpisywaliśmy umowy z Emirates i Pumą, obie te firmy były jednymi z największych w światowym futbolu. Dobrze się czujemy z długościami tych umów. Reklama na koszulki od The Emirates ma do wygaśnięcia jeszcze dwa lata, lecz nie mogę powiedzieć jak długo będzie trwała jeszcze umowa z Pumą, gdyż jej termin nigdy do tej pory nie został ujawniony. Jesteśmy zadowoleni z obu tych sponsorów i kiedy przyjdzie czas odnowy kontraktów, jestem przekonany, że osiągniemy kolejny wspaniały rezultat”.

Puste krzesełka

Grupa kibiców Arsenalu, The Arsenal Supporters Trust, poprosiła zarząd, by rozważył możliwość unieważnienia sezonowych karnetów tych kibiców, którzy regularnie nie zjawiają się na meczach u siebie. Gazidis powiedział, że klubowy system wymiany biletów, w którym posiadacze karnetów na cały sezon mogą zaoferować swoje miejsce na mecze, na których nie mogą być, jest osiągającym najlepsze wyniki i szeroko wykorzystywanym w kraju. Dodał także:

„Prowadzimy przegląd i przyglądamy się wszystkim elementom kibicowskiego zaangażowania”, włączając w to oszacowanie liczby pustych krzesełek na stadionie.

Różnorodność zarządu

Gazidis wykorzystał część swojej prezentacji na przedstawienie starań Arsenalu na stanie się klubem „dla każdego” poprzez promowanie różnorodności wśród kibiców i zarządu. Keswick przyznał, że obecnie Arsenal szuka kobiety, która mogłaby dołączyć do personelu klubu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *